| Aktuality

Živá jména: vyhodnocení a zajímavosti

Shrnutí dosavadního výzkumu libereckých živých jmen s důrazem na vyhodnocení druhé fáze, zaměřené na jejich znalost, naleznete v dvoudílném článku Podle čeho se Liberečané ve svém městě orientují?

1. Podle čeho se Liberečané ve svém městě orientují? 1. díl.
  2. Podle čeho se Liberečané ve svém městě orientují? 2. díl.
| Aktuality

Živá jména: v mapě přibyly informace o znalosti

Interaktivní mapová aplikace Živá jména nyní nově obsahuje také informace o znalosti jednotlivých lidových názvů.

Od října do ledna probíhala druhá fáze výzkumu živých jmen v Liberci. Tentokrát se autoři projektu Václav Lábus z katedry českého jazyka a literatury FP TUL a Daniel Vrbík z katedry aplikované matematiky FP TUL dotazovali respondentů na znalost jmen v databázi. Dobrovolníci se v ideálním případě měli vyjádřit ke 2646 jménům, která do databáze přibyla do 1. října 2020. Této fáze se zúčastnilo více než 900 dobrovolníků, kteří v součtu přidali přes 500 000 jednotlivých výroků, zda jméno znají či ne. 102 respondentů navíc prošlo všechna jména v databázi.

Informace o znalosti jednotlivých jmen byla nyní doplněna do interaktivní mapy Živá jména. Ta navíc nově umožňuje zobrazovat liberecká lidová jména na podkladové mapě právě podle míry jejich znalosti. Pokud vás tedy zajímají podrobnosti o libereckých jménech, jejich umístění i znalosti, navštivte aplikaci Živá jména: https://mapy.fp.tul.cz/app/zivajmena/