Skip to main content

 

Manuál pro studenty (nejen) prvního ročníku KCL FP TUL

Milí studenti a milé studentky,

srdečně Vás vítáme u nás na Katedře českého jazyka na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci. Ačkoliv náš název je dlouhý, věřte, že než ho třikrát zopakujete, budete ve třetím ročníku u státní závěrečné zkoušky. Doufáme, že doba, kterou s námi strávíte, bude příjemná a přinese Vám mnoho užitečného.

Abychom Vám pomohli do začátku, který kvůli množství informací skutečně umí zamotat hlavu, vytvořili jsme pro Vás manuál, ke kterému se můžete kdykoliv v průběhu studia vracet. Vytvářeli ho studentky a studenti napříč ročníky s hlavním ohledem na praktičnost a jasnost. Sami jsme všechno otestovali na vlastní kůži.

Pokud by Vám zde něco chybělo, obraťte se na tutory katedry, dr. Alexe Röhricha nebo studentku Elišku Šebestovou. Oba Vám rádi poradíme, od toho koneckonců tady pro vás jsme. 😉

Celý manuál je k dispozici ke stažení zde (ve formátu pdf). 

Malý slovníček pojmů:

  • Semestr = tříměsíční doba, kdy probíhá výuka.
  • Zkouškové = období zkoušek, které přichází po semestru (zpravidla trvá jeden měsíc).
  • Předzápis = zapisování předmětů pro nový semestr/rok.
  • STAG = internetový systém školy (jako např. Bakaláři).
  • E-learning = online prostor, kam vyučující poskytují materiály a kam se odevzdvají vlastní práce.
  • Kredit = ohodnocení za předmět. Ke splnění studia je potřeba 180 kreditů (60 kr/rok).
  • Zápočet = některé předměty mají tzv. zápočty. Zápočty student potřebuje splnit, jinak se nemůže přihlásit na zkoušku. Většinou se zápočet dostává za docházku nebo za splnění referátu, případně seminární práce.
  • Zkouška = zkouškou se zakončují některé předměty. Zkoušky se dělí na ústní a písemné. Ústní zkouška je rozprava s učitelem, kde dostanete 1-2 otázky. Student pak dostane cca 10 minut na potítku a poté téma prezentuje učiteli. Písemná zkouška probíhá ve formě testu. Na splnění zkoušky má student 3 pokusy. Když neuspěje ani na potřetí, může jako poslední šanci zažádat o mimořádný pokus.
  • Sudý a lichý týden = nějaké předměty probíhají sudý, jiné lichý týden. To znamená, že výuka neprobíhá každý týden.
  • Přednáška = učitel přednáší látku, ze které bude na konci semestru výstup.
  • Cvičení = občas vypadá jako přednáška, když ji však učitel pojme jako cvičení, žáci jsou více zapojeni do diskuze v hodině a prezentují referáty.
  • Nesplnění předmětu = na splnění daného předmětu má student 2 pokusy. Pokud předmět nezvládne ani na podruhé, má poslední šanci si požádat o třetí zapsání předmětu (písemně). O třetí zapsání předmětu může student požádat jen jednou za své celkové studium.
  • Absence = každý vyučující pro předmět na začátku semestru stanoví určitý počet hodin, které student může zameškat. Pokud student tento počet překročí, nemusí mu vyučující udělit zápočet nebo ho pustit ke zkoušce. S většinou vyučujících je možné se domluvit na náhradní práci.

Prváci a předměty

Pro první semestr v prvním ročníku dostanete rozvrh připravený. Případné změny jsou možné pouze po domluvě s vaší studijní referentkou. Na letní semestr si rozvrh sestavuje student sám přes stag (Předzápis).

Předměty se dělí do tří kategorií:

  • A = povinné předměty, které musí absolvovat všichni (pevně stanovený počet).
  • B = povinně volitelné, které si vyberete k absolvování (minimálně stanovený počet).
  • C = volitelné, které si můžete zapsat, často pro rozšíření nějakého zájmu či dovednosti (libovolný počet).

Z každé kategorie předmětů je dán počet kreditů, který musíte získat pro připuštění ke státnicovým zkouškám. Vychází to tak, abyste na konci studia měli 180 kreditů, ale často se stává, že právě díky většímu počtu B (min. počet: 8 kreditů) a C (min. počet: 0 kreditů) předmětů hranici 180 kreditů snadno překonáte.

Zároveň se s volitelnými předměty nemusíte vázat jen na obor, který studujete. Pokud Vás zajímá předmět z jiného oboru a sedí vám do rozvrhu, můžete si jej také zapsat a za splnění se vám počítají kredity do celkového počtu.

Při zápisu předmětů si dejte pozor, zda si zapisujete hodinu určenou pro vás. Na výběr se vám zobrazí více možností. Pokud studujete prezenčně, týkají se vás předměty, které se opakují každý týden, případně sudý/lichý. Pokud studujete kombinovaně, tedy dálkově, je u předmětu uvedeno datum nebo přímo slovo „kombinované“.

Zapsané předměty musíte splnit, případně existují tzv. odškrtávací dny, kdy je možnost nechat si nějaký předmět odepsat. Tuto pravomoc mají pouze na studijním oddělení, kam musíte osobně přijít v otvírací dobu. Pro zimní semestr 2024/2025 jsou tyto dny 30. 9. - 4. 10.

Všichni studenti oborů se zaměřením na vzdělávání mají povinný předmět Čeština pro praxi, který studenti češtiny absolvovat nemohou! Kredity za tento předmět se musí nahradit splněním nějakého z B nebo C předmětů.

Za každý semestr bakalářského studia byste měli získat 30 kreditů. Pouze v prvním semestru prvního ročníku vám stačí získat 15 kreditů, abyste postoupili dál. Na konci každého akademického roku vám stačí získat 35 kreditů, abyste postoupili dál. Každopádně doporučujeme jich získat více (nejlépe 30 za semestr a 60 za akademický rok). Pokud nějaký předmět nesplníte, musíte jej opakovat, a tudíž si ho „táhnout“ dál do dalšího semestru, to může způsobit zbytečné problémy.

Předzápis předmětů do následujícího akademického roku probíhá v červnu. Přesně stanovené datum a čas průběhu předzápisu se ve stagu objeví zhruba týden před jeho uskutečněním. Proto STAG nebo stránky fakulty (případně Instagram) pozorně sledujte! Předměty, které si je možné zapsat, uvidíte už před začátkem předzápisu, ale nemůžete se na ně přihlásit. Proto doporučujeme si sestavit rozvrh na papír dopředu, abyste si ušetřili čas při samotném spuštění zápisu. Platí heslo „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Každý předmět má danou kapacitu studentů, který je schopen pojmout, a na vás nemusí zůstat místo v čase, který by vám vyhovoval nejvíce. Pro letní semestr je sice předzápis otevřen znovu v lednu, ale to už může být kapacita plná, proto doporučujeme si zapsat předměty pro oba semestry hned v červnu a v lednu si rozvrh už jen doupravit.

Pokud se stane, že kapacita u předmětu, který si potřebujete zapsat, je plná, obrátíte se na svého katederního správce STAGu. U nás na katedře STAG spravuje dr. Václav Lábus.

V rámci povinných předmětů je nutno splnit dva semestry angličtiny (případně němčiny). Je na vás, v jakém ročníku ji splníte, ale doporučujeme si ji zapsat co nejdříve. Pokud je kapacita při předzápisu plná, nebojte se kontaktovat své tutory, kteří vám ji skrze katedru angličtiny pomohou navýšit.

Mezi povinnými předměty je také jeden semestr tělocviku, který se vám po zápisu ukáže jako předmět bez stanoveného času. Je možné ho splnit třemi způsoby:             

  1. pravidelná výuka
  2. bloková výuka
  3. sportovní kurz

Přihlásit se ke konkrétní činnosti je nutné přes web KTV: https://ktv.fp.tul.cz/student/telesna-vychova-pro-nespecialisty

Na stránkách je potřeba se přihlásit pod vaším přihlašovacím jménem a heslem, a poté je možné se zapsat k příslušnému kurzu.

Zápis do dalšího semestru/ročníku

Na konci 1. semestru v prvním ročníku musíte předložit doklad o tom, že jste zvládli splnit požadovaný počet kreditů za zimní semestr a doložit zápis předmětů na letní semestr. Doložíte to tzv. zápisovými listy A (za ZS) a B (za LS), které si vygenerujete ze stagu a odevzdáte na studijním oddělení.

Podobně budete postupovat vždy začátkem září, kdy akorát přiložíte ještě zápisový list A: seznam předmětů a počet kreditů získaných za uplynulý rok.

Aplikace

Studium vám ulehčí používání mobilních aplikací. Zde uvádíme seznam:

  • TULapp – zde vidíte téměř vše, co potřebujete vědět. Aktuality na univerzitě, rozvrhové akce, termíny na zkoušky, rozvrhy svých přátel, menzu a další.
  • Univerzita – tato aplikace je podobná jako TULapp. Uvidíte svůj rozvrh, přihlašování na zkoušky i rozvrhy svých přátel (je toho tu méně).
  • AliveApp – zde máte nahraného vašeho isica a slevy s ním se pojící.

Menza – menza aplikaci sice nemá, ale najdete ji zde: https://menza.tul.cz/.

E-learning, google účet, Microsoft office

E-learningový portál je místo, kde téměř každý předmět má vytvořený svůj online prostor. Sem vyučující vkládají materiály, požadavky pro zakončení nebo doporučenou literaturu. Zároveň vy sem odevzdáváte své vypracované úkoly a práce. Odkaz na tuto stránku je zde: https://elearning.tul.cz/ Doporučujeme si ji uložit mezi oblíbené 😉

Ne všichni ale používají e-learning. Někteří raději volí prostředí googlu, typicky classroom. Školním mailem se přihlásíte do googlu a můžete využívat všech jeho nástrojů, včetně disku.

Školní e-mailová adresa vám také umožňuje využívat Microsoft office, bohužel pouze v online webové verzi. Více o tom zde: https://www.tul.cz/studenti/sluzby-studentum/software-pro-studenty/

Seznam literatury

Seznam literatury by si každý měl vést už od prvního semestru výuky. Tohle doporučení zde uvádíme po vlastních zkušenostech se státnicemi, kdy jsme ocitovaný seznam literatury dva roky zanedbávaly a na konci třetího ročníku najednou museli dohledávat přečtenou primární i sekundární literaturu za tři roky studia. Zabralo to spoustu času. Tudíž doporučujeme si najít citační normu a do seznamu přečtené knihy zaznamenávat průběžně nebo si minimálně sjednotit seznam na konci každého semestru.

Četba

Studujeme český jazyk a literaturu, a to bez čtení prostě nejde! Každý vysokoškolský student by měl číst. U nás to platí dvojnásob. Může to být ze začátku náročné, ale stojí to za to. A nemusíte se bát, naši vyučující se snaží zadávat požadavky ve zvládnutelných možnostech. Když se vám však přeci jen bude zdát, že množství četby je nezvladatelné, zkuste se nějakého z vyučujících zeptat, kolik knih v seznamu byl limit za jejich studií, pak se Vám 30 knih za semestr bude zdát jako pakatel.

Deadliny

Odevzdáváním prací (referáty, seminárky) včas si můžete jen pomoct. Čím dřív, tím líp, jelikož bez zápočtu byste se nemuseli dostat k brzkým termínům zkoušek, případně ke zkoušce samotné. Vyučující všechny práce procházejí a obvykle vracejí se zpětnou vazbou. Mohou také vyžadovat opravu práce. Myslete na to v průběhu studia, abyste na konci semestru nekomplikovali situaci ani sobě, ani vyučujícím. Když studenti odevzdají práce v den deadlinu, nebo dokonce později, není chybou vyučujícího, že se ukončení předmětu protahuje, nebo že student předmět nesplní.

Wifi

Přihlášení k wifi vám objasní na webu: https://liane.tul.cz/wifi.

Školní e-mail

Ve tvaru jméno.přijmení@tul.cz. Pro komunikaci v rámci univerzity využívejte pouze školní e-mailovou adresu. Pokud byste použili soukromý mail k odeslání, může se stát, že zpráva adresátovi nedorazí nebo spadne do nevyžádané pošty. Přístup k Vaší univerzitní e‑mailové schránce je ze stránky https://webmail.tul.cz.

Uživatelské jméno a heslo jsou totožné jako v síti LIANE (Vaše e‑mailová schránka vzniká se založením účtu v síti LIANE).

Potvrzení o studiu

Potvrzení o studiu si můžete jednou za 30 dní vygenerovat ve stagu:

Nebo si zajít na studijní oddělní v otevírací době.

Knihovna

Naše univerzita má svou univerzitní knihovnu a některé katedry si vedou i své menší (např. katedra historie).

Stačí si založit účet na stránkách: https://knihovna.tul.cz/ nebo si zajít do knihovny založit účet osobně (budova H). Jako kartička vám opět slouží ISIC.

Info o knihovně: https://www.tul.cz/univerzita/univerzitni-knihovna/

Budova H: Voroněžská 1329/13, 460 01 Liberec-Staré Město

Dále doporučujeme Krajskou vědeckou knihovnu na ulici Rumjancevova, která je opravdu velmi dobře vybavená a věříme, že pro mnohé z vás se stane druhým domovem.  https://www.kvkli.cz/

Menza

V menze nám studentům levně a dobře uvaří. Pobočky menzy mámě tři:

Přihlášení do menzy: https://menza.tul.cz/, nebo v aplikaci TULapp.

Obědy si vyzvednete na ISIC u výdejního okénka. Pokud si oběd neobjednáte včas, můžete využít možnost minutek přímo na místě z denního výběru. Minutky nefungují v menze na Voroněžské ulici. Studenti bydlící na kolejích mohou chodit do menzy také na večeře, ty jsou však potřeba objednávat dopředu.

Bakalářská práce

S bakalářskou prací se doporučuje začít na začátku druhého ročníku. Vedoucího si vybíráte sami, nejčastěji podle tématu, kterému byste se rádi věnovali. A když si fakt nevíte rady, nebojte se zajít si pro radu za učiteli nebo tutory, určitě vám rádi pomohou. Minimální počet normostran je 40, většinou toto číslo hravě překročíte.

Konzultační hodiny

Na profilu vyučujícího na stránkách katedry najdete kromě jeho zaměření a publikací také rámec jeho konzultačních hodin. Jedná se o čas, kdy je daný učitel k dispozici pro vaše dotazy. Pokud s ním potřebujete něco řešit, je dobré sjednat si schůzku dopředu mailem. Zároveň tak má vyučující možnost se na setkání s vámi připravit. Samozřejmě je také možné domluvit si schůzku i mimo konzultační hodiny. Je to zcela individuální.

Hodnocení výuky

Na konci každého semestru probíhá ve stagu tzv. hodnocení výuky. Otevře se vám formulář, ve kterém můžete ohodnotit každý předmět, a dát tak vyučujícím zpětnou vazbu. Je to velmi důležité pro průběh předmětů. Studenti a vyučující si mají být partnery ve zlepšování předávání znalostí. Zpětná vazba by měla být konstruktivní a věcná. Vyplňujte ji zodpovědně a způsobem hodným dospělých vzdělaných lidí. Pokud máte s někým nebo něčím problém, dá se to vyřešit již v průběhu semestru.

Exkurze

V rámci předmětů LE1 a LE2 máte skvělou příležitost vyjet poznat nová místa v republice. Naše katedra pořádá exkurze na místa spojená s významnými českými autory, např. Náchodsko, Litoměřicko či Kolínsko. Jezdí se většinou v květnu v rámci letního semestru a za nás určitě můžeme doporučit. Pohybujeme se většinou po městech nebo v přírodě, ale není to nijak extrémně fyzicky náročné. Primárním cílem je si exkurzi společně užít, poznat se a dozvědět se něco nového o sepjetí literatury a regionů.

Studentská setkání

V rámci katedry se párkrát v roce pořádají setkání učitelů a studentů. Odehrávají se většinou v týdnu. Dozvíte se o něm na sociálních sítích či z hromadného emailu. Je to skvělá příležitost k propojení katedry jak mezi studenty navzájem, tak společně s vyučujícími.

Studentský klub

Když máte volnou hodinu nebo čas před zahájením výuky, můžete využít prostor studentského klubu. Nachází se v přízemí v místnosti číslo 101. Ale pozor! Dostanete se tam jedině s aktivovaným přístupem na isicu. Pro aktivaci navštivte paní sekretářku katedry, je to rychlé a nic jiného potřeba není.

Konference, přednášky, besedy

Univerzita, fakulty i jednotlivé katedry pořádají do roka mnoho akcí odborného i laického typu. Jako studenti máte zpravidla vstup zdarma a doporučujeme se těchto událostí účastnit, neboť vám to může rozšířit obzory. Věřte, že turistika po konferencích je velmi příjemná, nejen z hlediska rautů. Kdy jindy, než za studií můžete věnovat svůj čas tolika tématům.

Tipy a triky na závěr

Nebojte se ptát. Starších kolegů, tutorů, vyučujících. Ať už se vaše otázky budou týkat probírané látky či organizačních věcí, vždycky to má smysl. Jediný, kdo tím může ztratit, jste vy sami.

Nebojte se studia. Není to tak těžké, jak se vám bude prvních pár týdnů zdát. Ačkoliv studium na vysoké je individuální záležitost, nikdy v tom nejste sami. Nezapomínejte však, že studujete sami za sebe a být aktivní není známkou slabosti, ale zájmu.

Nečekejte na další termíny zkoušek či zápočtů. Zkušební řád garantuje 1 řádný termín a 2 náhradní. Pokud je promeškáte, odsoudili jste se sami k opakování předmětu v dalším akademickém roce.

Zjistěte si tituly svých vyučujících a oslovujte je podle toho. Nejsme na základní ani střední škole, takže nikde nenajdete žádnou „pančelku“. Narazíte zde na magistry (Mgr.), doktory a doktorky (PhDr., Ph.D.), docenty a docentky (doc.) a profesory a profesorky (prof.).