Dr. Röhrich na Radiožurnálu

Rozhovor s PhDr. Alexem Röhrichem, Ph.D., o češtině a jejích uživatelích, který zazněl na stanici Radiožurnál ČRo, si můžete poslechnout zde

| Aktuality

Cena děkana za vynikající bakalářskou práci míří na katedru češtiny

Naše katedra si připsala další úspěch: Tereza Dolenská, absolventka studijního programu Česká filologie pro praxi, získala Cenu děkana za vynikající bakalářskou práci s názvem Slovesa myšlení a smyslového vnímání v písemné produkci nerodilých mluvčích češtiny. Vedoucí práce byla Mgr. Svatava Škodová, Ph.D. Gratulujeme!

| Aktuality

První místo z konference Studentské vědecko-umělecké činnosti pro katedru češtiny

Ve středu 6. 3. 2024 proběhla na FP TUL konference Studentské umělecko-výzkumné činnosti (2023).

Z Katedry českého jazyka a literatury FP TUL se konference zúčastnila Bc. Šárka Petrovičová, která v průběhu celého roku pracovala na výzkumu slovesa JÍT. Zkoumala sémantické spektrum tohoto slovesa v rámci teorie gramatikalizace a poukázala na jeho modální a fázové významy. Na konferenci přihlásila příspěvek Analýza užití slovesa JÍT s oporou Českého národního korpusu. Konzultantkou práce byla Mgr. Svatava Škodová, Ph.D.

Porota ocenila podrobnou práci s datovou základnou, pečlivě zpracovanou metodologii projektu a v neposlední řadě fundovanou a charismatickou prezentaci prvním místem.

Srdečně gratulujeme!

SVUC 2024

Vyšel Atlas libereckých živých jmen

FP TUL na začátku listopadu vydala Atlas libereckých živých jmen. Výpravnou publikaci zpracovali Mgr. Václav Lábus, Ph.D., a Mgr. Daniel Vrbík, Ph.D. Přináší unikátní pohled na město Liberec, a to prostřednictvím neoficiálních pojmenování míst. Lidové názvy pochází z projektu Živá jména, do kterého se zapojilo více jak 1500 obyvatel Liberce a okolí. Díky autentickým poznámkám o jejich vzniku, dosud nepublikovaným starým fotografiím, čtyřleté badatelské činnosti a zcela jedinečné mapě lze poznat, podle čeho se lidé v Liberci orientují a jak se historické souvislosti otiskly ve jménech, která používáme ve své každodenní komunikaci. Více informací o projektu najdete na mapy.fp.tul.cz/zivajmena.

Publikaci je možné zakoupit v e-shopu TUL: https://shop.tul.cz/kategorie/id:66118/atlas-libereckych-zivych-jmen

Atlas zivych jmen